Kategorie
Memy Obrazki Wyróżnione

Co to znaczy facepalm?

Facepalm – jest to wyrażenie określające gest. Jego geneza wywodzi się z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „klepnięcie w twarz/czoło”. W języku ciała ten gest wykonuje się najczęściej w momencie, w którym uświadamiamy sobie jakiś fakt, którego istnienia wcześniej nie podejrzewaliśmy lub dowiadujemy się czegoś niezwykle zaskakującego, rzadziej jest stosowany w celu wykazania dezaprobaty. W języku internetowym tymczasem stał się on dosłownym synonimem dezaprobaty.

Oprócz stosowania zapisu „facepalm” występuje przede wszystkim jako obrazek ukazujący (najczęściej) mężczyznę z dłonią przyłożoną do twarzy – ma to imitować gest uderzenia w czoło otwartą dłonią. Facepalm występuje jako samodzielny mem oraz wiele sub-memów, takich jak chociażby picard facepalm.

Picard facepalm – to jeden z wielu sub-memów wywodzących się od określenia „facepalm”. Jest to też jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w sieci. Picard facepalm wykorzystuje w formie obrazkowej postać Jeana Luca Picarda – kapitana statku Enterprise z serialu „Star Trek: Następne Pokolenie”, granego przez Patricka Stewarda.